Nabożeństwo majowe PDF Drukuj Email
środa, 26 maja 2010 20:48

www.krakow.oaza.pl/fotowww.krakow.oaza.pl/fotoNabożeństwo to, popularnie nazywane "majówką" prawdopodobnie narodziło się w XVIII w., jednak jego korzenie sięgają znacznie wcześniej. Już w latach 430-450 gromadzono się, aby śpiewać pieśni na cześć Matki Bożej. W XIII w., dzięki Alfonsowi X - królowi hiszpańskiemu, maj stał się miesiącem szczególnej czci Maryi. Władca ten zapraszał do udziału w nabożeństwach majowych, sam często brał w nich udział i swoim poddanym zalecał gromadzenie się w porze wieczornej na modlitwy wokół figury Matki Bożej. Za autora właściwych nabożeństw majowych uważa się jezuitę, o. Ansolani (1713), który w kaplicy królewskiej w Neapolu każdego dnia maja urządzał koncert pieśni ku czci Matki Bożej kończący się błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

Pierwsze nabożeństwo majowe w Polsce zostało odprawione w roku 1852 w kościele Ojców Misjonarzy p.w. św. Krzyża w Warszawie, a abp Szczęsny-Potocki wydał w 1863 r. nakazujący regularne odprawianie nabożeństwa majowego w całej archidiecezji warszawskiej. Wkrótce celebrowano je w pozostałych diecezjach.

Na całość nabożeństwa składa się śpiewanie Litanii loretańskiej do Matki Bożej, nauka kapłana, którą można zastąpić odpowiednim czytaniem oraz zakończenie - błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem i pieśni maryjne. Nabożeństwo majowe może być odprawiane zarówno rano po Mszy św. jak też po południu czy wieczorem. Pius VII nabożeństwo majowe ubogacił odpustem zupełnym. Dalsze odpusty do tego nabożeństwa przypisał w 1859r. papież bł. Pius IX.

Centralną częścią nabożeństwa majowego jest Litania loretańska. Jest to rodzaj hymnu na cześć Maryi, w którym wysławiane są Jej wielkie cnoty i przywileje, jakimi obdarzył Ją Bóg. Powstała w XII w., prawdopodobnie we Francji, a zatwierdził ją oficjalnie papież Sykstus V. Nazwę "Loretańska" otrzymała od miejscowości Loreto we Włoszech, gdzie była szczególnie propagowana i odmawiana. W 1631r. Święta Kongregacja Obrzędów zakazała dokonywania w tekście samowolnych zmian. W Litanii wymieniane są kolejne tytuły Maryi: jest ich w sumie 49, a w Polsce 50. Jest tak dlatego, ponieważ król Jan Kazimierz po złożeniu ślubów (1656) w katedrze lwowskiej, z całą asystą udał się do kościoła jezuitów i tam w czasie nabożeństwa, które nuncjusz apostolski - Vidoni, proklamował Maryję Królową Korony Polskiej. On to dodał do Litanii loretańskiej po raz pierwszy wezwanie: "Królowo Korony Polskiej - módl się za nami", które biskup i senatorowie powtórzyli z entuzjazmem trzykrotnie. Dopiero jednak papież Pius X dekretem z dnia29 listopada 1908r. zezwolił, aby to wezwanie dołączono w Polsce do Litanii loretańskiej, a papież Benedykt XV włączył je oficjalnie w 1920r.